Zmarł słynny szwajcarski historyk


W wieku 77 lat zmarł szwajcarski historyk Jean-Francois Bergier, który zdobył rozgłos, przewodnicząc międzynarodowemu zespołowi badającemu postawę Szwajcarii w czasie drugiej wojny światowej - poinformowało szwajcarskie MSZ.

Problemy bezpieczeństwa europejskiego, w tym tarcza rakietowa, stosunki z Rosją oraz wizy amerykańskie dla Polaków, były czołowymi tematami rozmów ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w pierwszym dniu jego wizyty w USA. Uczestnicy szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w przyjętym dokumencie oświadczyli, że zebrali się w Rzymie po to, by "podjąć pilne działania na rzecz wykorzenienia głodu na świecie". Prezydent Francji Nicolas Sarkozy oświadczył w piątek, że nie ma obecnie mowy o wycofaniu wojsk francuskich z Afganistanu. Sarkozy nie wspomniał też jednak słowem o wzmocnieniu kontyngentu, czego oczekują od sojuszników Stany Zjednoczone.- Wbrew wcześniejszym informacjom były minister sportu Mirosław Drzewiecki nie miał zawału i nie przebywa w szpitalu w Miami. Jak powiedział poseł PO Andrzej Biernat, Drzewiecki gorzej się poczuł, przeszedł badania w szpitalu, ale obecnie czuje się dobrze. To będzie mocny argument dla przeciwników "nagich skanerów". Jeden z pracowników londyńskiego lotniska Heathrow podglądał na takim urządzeniu swoją koleżankę. Mężczyźnie grozi utrata pracy. Robert Kubica może być zadowolony ze swojego występu w wyścigu o Grand Prix Malezji. Polak ukończył rywalizację na torze Sepang na 4. miejscu.

Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Polski, został nowym szefem zarządu stowarzyszenia Jałtańska Strategia Europejska (YES) - podały ukraińskie media.

Wyjaśniona została tajemnica jednego z portretów królowej angielskiej Elżbiety I: zagadkowa ciemna plama na jej ręce okazała się zamalowaną żmiją lub wężem, który owijając się wokół ręki monarchini mógł wywoływać niestosowne skojarzenia. W popołudniowym treningu reprezentacji Polski na stadionie bydgoskiego Zawiszy nie uczestniczył Ireneusz Jeleń. Napastnik Auxerre po porannych zajęciach rozmawiał z lekarzem kadry, Mariuszem Urbanem i dostał wolne.

Zgrupowaniem w Spale kadra polskich siatkarzy rozpocznie przygotowania do sezonu, którego pierwszym etapem będzie występ w Lidze Światowej. Daniel Castellani z 22-osobową ekipą spotka się 12 lub 14 maja, w zależności od zakończenia rozgrywek PlusLigi. 22 uczennice i troje nauczycieli poczuło się nagle źle i zostało odwiezionych we wtorek do szpitala w Kabulu. Afgańskie władze poinformowały, że chodzi najpewniej o atak gazowy przeciwników edukacji kobiet. 27-letni książę William przejmie część obowiązków swojej 83-letniej babci. Ma się powoli przygotowywać do roli głowy państwa - nawet jeśli tylko tytularnej. A królowa Elżbieta II panuje w Wielkiej Brytanii od 57 lat.Koszykarki Wisły Can Pack Kraków pokonały węgierski MiZo Pecs 85:78 (24:16, 15:20, 15:22, 31:20) w meczu 2. kolejki Euroligi (grupa B). Piłkarz Fiorentiny Adrian Mutu został zdyskwalifikowany na dziewięć miesięcy przez Włoski Komitet Olimpijski (CONI). To kara za stosowanie przez Rumuna zakazanego leku odchudzającego - sibutraminy. Pentagon zapewnił w czwartek, że Stany Zjednoczone będą respektowały suwerenność Jemenu i ich rola w tym kraju ograniczy się do szkolenia sił bezpieczeństwa i działań w dziedzinie wywiadu w związku z zagrożeniem ze strony Al-Kaidy.

Korea Płn. odpaliła pięć rakiet


Nie dwie, jak wcześniej podawano, ale aż pięć rakiet krótkiego zasięgu wystrzelili ze swojego wschodniego wybrzeża wojskowi z Korei Północnej. Jeszcze tydzień temu Phenian dawał sygnały, że jest gotów rozważyć zmianę swojego konfrontacyjnego kursu.

Wisła pokonała 3-1 Garbarnię w pierwszym sparingu


Wisła rozegrała dzisiaj pierwszy mecz sparingowy przed nadchodzącym sezonem Ekstraklasy. "Biała Gwiazda" gładko pokonała III-ligową Garbarnię Kraków 3-1, a w jej szeregach zagrali nowy bramkarz, Milan Jovanić, oraz testowany Brazylijczyk - Alemao.

Rośnie liczba ofiar na Ukrainie


Polskie MSZ przekazało stronie ukraińskiej propozycję pomocy w zakresie diagnostyki laboratoryjnej wykonywanej przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii w Puławach - poinformowało w niedzielę wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wcześniej prezydent Ukrainy poprosił Lecha Kaczyńskiego o pomoc w walce z epidemią grypy, m.in. o to, by polskie laboratoria wykonały testy próbek na obecność wirusa grypy typu A/H1N1. Liczba ofiar grypy rośnie.

Obrońcy praw człowieka apelują do władz Birmy


Birma powinna wycofać się z decyzji zakazującej udziału w najbliższych wyborach parlamentarnych więźniom politycznym - oceniły organizacje obrony praw człowieka Amnesty International (AI) i Human Rights Watch (HRW).

Rakietoplan X-37B poleciał w kosmos


Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartował bezzałogowy kosmiczny wojskowy rakietoplan. Start, który miał miejsce w nocy z czwartku na piątek odbył się pomyślnie. Statek kosmiczny nazwany X-37B wyniosła na orbitę rakieta nośna Atlas 5.